علت نرم افزاری کاهش سرعت کامپیوتر

بيشتر
1 سال 6 ماه قبل #15 توسط مازیار اسدی
مازیار اسدی created the topic: علت نرم افزاری کاهش سرعت کامپیوتر
پایین اومدن سرعت کامپیوتر یکی از عمومی ترین مشکلاتی است که برای کاربران ایجاد میشود. که این مشکل میتواندعلت سخت افزاری و یا نرم افزاری داشته باشد.
در اینجا ما قصد داریم عوامل نرم افزاریی که باعث کند شدن رایانه ها میشود را بررسی کنیم.

زمانی که کاربران، سیستم عامل جدیدی را نصب و راه اندازی می کنند، اگر مراعات نیاز های سخت افزاری را کرده باشند، معمولا در ابتدای کار از سرعت آن راضی هستند. اما با گذشت زمان و نصب برنامه ها و نرم افزار ها، هر روز سرعت سیستم عامل کمتر میشود. تا حدی که ممکن است کاربرها به این نتیجه برسند که باید سیستم عامل خود را بعد از مدت کوتاهی دوباره نصب کنند. البته نصب سیستم عامل جدید همیشه نتیجه خوبی نخواهد داشت. گاهی اوقات سیستم عامل های جدید نیز با خود مشکلاتی به همراه دارند.

مثلا کاربرانی که بعد از ویندوز XP به سراغ ویندوز ویستا رفتند و آن را نصب کردند، به دلیل تدابیر امنیتی زیاد از یک طرف و از طرف دیگر نیاز های سخت افزاری بالایی که در ویستا در نظر گرفته شده بود ، با کندی زیادی مواجه شدند. به طوری که نارضایتی زیادی در بین کاربران ایجاد کرد. این موضوع باعث شد که در ویندوز هفت که بعد از ویستا عرضه شد، بعضی از محدودیت های ویندوز ویستا برداشته شود و از لحاظ سخت افزاری هم استفاده از منابع بهبود قابل توجهی پیدا کند.
اما آیا همه اشکالاتی که باعث کند شدن رایانه ها میشود به سیستم عامل ها بر می گردد و یا اینکه نرم افزارهایی که بر روی آنها نصب میشوند، کاربر ها و یا حتی نحوه استفاده از نرم افزار ها و سیستم عامل ها هم در کند شدن رایانه ها تاثیر دارند؟
واقعیت این است که گاهی اوقات کاربران نیز باعث کندی سیستم خود میشوند. پس اجازه دهید که بعضی از این دلایل را با هم بررسی کنیم.
اولین عاملی که نقش مهمی در کند شدن کامپیوترها ها دارد، ویروس ها، کرم ها، Trojan ها و نرم افزار های جاسوسی هستند. اگر احساس کردید که مثلا در زمان کار با بعضی مرورگر ها به ویژه اینترنت اکسپلورر، سرعت کامپیوتر شما پایین می یاد، احتمال آلوده شدن کامپیوتر شما به یکی از انواع نرم افزار های مخرب وجود دارد.
از مواردی که گاهی برای کاربر ان پیش می آید این است که بعد از نصب یک یا چند نرم افزار خاص، کامپیوترشان به شدت کند میشود. باید به این نکته توجه داشته باشید که عده ی زیادی از نرم افزار هایی که به صورت قفل شکسته استفاده می شوند ، عملیات شکستن قفل در آنها با نرم افزاری که به اصطلاح به آن "کرک" یا کی جن" گفته میشود انجام می‌گیرد، که گاهی مواقع خود آن فایلها آلوده به ویروس یا نرم‌افزارهای مخرب هستند، بنابراین حتماً آنتی ویروس را قبل از نصب برنامه‌ها بر روی کامپیوتر خود نصب کنید.
البته فقط ویروسها نیستند که باعث ایجاد مشکل میشوند، گاهی اوقات آنتی ویروس ها هم در عملکرد سیستم مشکل ایجاد می کنند.
در برخی از موارد، کاربرها تصور می کنند که با نصب دو آنتی ویروس، امنیت سیستمشان بالاتر میرود و به این دلیل هم زمان با آنتی ویروسی که روی کامپیوترشان است ، بسته ی امنیتی دیگری را نیز نصب میکنند ، که این موضوع هم باعث کندی سیستم و هم باعث سر در گمی ویندوز خواهد شد.
باید توجه کنید که تقریباً تمامی نرم افزار های امنیتی در حال حاضر علاوه بر نرم افزار آنتی ویروس، نسخه هایی برای کار در شبکه و اینترنت ارائه داده اند که امکانات و قابلیت های بیشتری از آنتی ویروس ها در آنها اضافه شده، پس نیازی نیست که شما آنتی ویروس و این نرم افزار های امنیتی را با هم نصب کنید.
البته علاوه بر آنتی ویروسها، نرم افزار هایی مثل فایروال‌ها یا نرم‌افزارهای ضد جاسوسی وجود دارند که اگر آنتی ویروس شما فاقد این قابلیت‌ها باشد، معمولا تداخلی با کار آن ایجاد نمی کنند و می توان در کنار هم به خوبی و خوشی نصب شوند. ضمن اینکه این نرم افزار ها، به بالا بردن امنیت کامپیوتر شما کمک می کنند.
برای اینکه این مشکل برای شما پیش نیاید همیشه قبل از نصب نرم افزار های امنیتی، اطمینان پیدا کنید که نرم افزاری با کارکرد مشابه، روی سیستم شما وجود ندارد و یا اگر قصد دارید آنتی ویروس خود را تغییر دهید، حتماً اول آنتی ویروس قبلی را به طور کامل پاک کنید.
آنتی ویروس ها امنیت کار با کامپیوتر ها را تا حد زیادی بالا می برند، اما در مقابل تا حدودی باعث کند شدن کامپیوتر ها میشوند، پس بهتر است که طوری تنظیم شوند تا در عین حفظ امنیت، سرعت کار را خیلی کاهش ندهند.
تمام آنتی ویروس های حرفه ای تنظیماتی دارند که آن تنظیمات کمک می‌کنند تا سرعت کار با کامپیوتر، بی‌خودی کم نشوند. تنظیماتی مثل اسکن کردن فایل ها در زمان آزاد بودن پردازنده، اسکن کردن فایل های اجرایی و فایل هایی که امکان ویروسی شدن دارند به جای اسکن همه فایل ها و یا استثنا کردن محل هایی از هارد، از جمله تنظیماتی است که تاثیر زیادی در افزایش سرعت کار با رایانه دارد. همینطور در صورتیکه شما از عملکرد صحیح یک نرم افزار مطمئن هستید، اکثرا می‌توانید آنتی‌ویروس‌ خود را طوری تنظیم کنید که آن نرم‌افزار را از سیستم نظارت خارج کند که این کار باعث افزایش سرعت کار با آن نرم افزار ها میشود.
البته با همه این توصیفات، این مطلب را هم باید در نظر گرفت همه آنتی ویروس ها در استفاده از منابع سیستم به یک شکل عمل نمی کنند و بعضی از آنها عملکرد بهتری دارند، بنابراین بهتر است قبل از انتخاب یک آنتی‌ویروس، راجع به کارایی یا پرفورمنس آن‌ها تحقیق کنید.
وقتی که شما نرم افزاری را روی سیستم خود نصب می کنید علاوه بر اینکه فایل هایی را روی کامپیوتر شما کپی می کند ، تغییراتی هم در سیستم عامل شما میدهد. بعضی از این تغییرات باعث کند شدن سیستم عامل میشود.
برای اینکه فایل ها و تنظیمات باقیمانده از نرم افزار ها کمتر شود دو راه حل دارید : یکی اینکه همیشه قبل از نصب نرم افزارها، بویژه نرم افزار هایی که مطمئن نیستید مناسب کار شما هستند یا نه یک Restore Point یا نقطه بازگشت بسازید تا بتوانید به حالت قبل از نصب نرم افزار برگردید . در ویندوز سون برای انجام این کار کافی است که در کادر جستجوی منوی استارت، عبارت create restore را تایپ کنید و وارد بخش Create Restore Point شوید ، یک نقطه بازگشت درست کنید. در اینصورت اگر خواستید که به تنظیمات قبل از نصب آن نرم افزار برگردید کافی است که از بخش Restore به نقطه ای که قبل از نصب نرم افزار درست کردید برگردید. این کار باعث میشود تنظیماتی که با نصب آن نرم افزار ایجاد شده است پاک شود .
این موارد باعث میشود موقعیت آن فایل ها بر روی هارد پراکنده باشد و هارد دیسک زمان بیشتری را برای رسیدن به آنها صرف کند. برای کاهش زمان دسترسی به فایل ها، شما باید آنها را پشت سر هم قرار دهید. این کار را ابزار Defrag برای شما انجام میدهد. این ابزار، هارد دیسک شما را بررسی می کند و فایل های تیکه تیکه شده که قابلیت جابجا شدن دارند را در کنار هم قرار میدهد تا زمان دسترسی هارد به آنها کاهش پیدا کند. بنابراین، لازم است که شما هر چند وقت یکبار هارد دیسکتان را Defrag کنید. برای این کار کافی است وارد بخش Disk Defragment ویندوز شوید و پارتیشن مورد نظرتان را انتخاب و دیفرگ کنید.
همانطور که میدانید بهترین بازده سیستم عامل های 64 بیتی در کار با نرم افزار های 64 بیتی به وجود می آید. یعنی اگر نرم افزار 32 بیتی را بر روی سیستم عامل 64 بیتی نصب کنید، از کارایی نرم افزار و سیستم عامل کم میشود و سرعت اجرای نرم افزار کاهش پیدا می کند.
مجله کامپیوتر ,ch3.ir

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

زمان ایجاد صفحه: 0.182 ثانیه

روش های پرداخت

شما میتوانید با کلیه کارتهای عضو شتاب و رمز دوم از سایت توتیا خرید نمایید.

زرین پال
زرین پال

روش های پرداخت

 

پشتیبانی تولود